Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.

Okładka książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu. Paweł Zych
Okładka książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.
Paweł Zych Wydawnictwo: Dobre Czasy Seria: Dobre czasy interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Seria:
Dobre czasy
Wydawnictwo:
Dobre Czasy
Data wydania:
2022-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-25
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396528605
Tagi:
#historia #edukacja #średniowiecze #dladzieci #ilustracje
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
Ocena 7,2
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #5 "Grafoman", Aleksandra Cebo, Grzegorz Czapski, Angela Dłubak, Magdalena Flank-Wiecha, Franciszek Mocek, Olaf Pajączkowski, Agata Poważyńska, Witold Vargas, Grzegorz Wielgus, Anna Maria Wybraniec, Paweł Zych
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... "Grafoman", Aleksan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
260
252

Na półkach:

"Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu".
Jak się okazuje ludzie żyjący w tej epoce nie różnili się zbytnio od nas współczesnych w swych dążeniach. Jak pisze Paweł Zych we wstępie: "Też chcieli czuć się bezpiecznie, mieszkać w ładnych domach, dobrze jeść i modnie się ubierać (no może poza mnichami, ale to wyjątek). A przecież to wszystko kosztowało."
Podczas lektury mamy okazję zajrzeć m.in.do średniowiecznej wsi. Przyglądamy się, jak mieszkali ludzie, jak pracowali na roli, ile za to zarabiali i jak wyglądała ich hierarchia. A byli to sołtysi, kmiecie, zagrodnicy, małorolni, komornicy i czeladź. Nazwy brzmią znajomo, ale dopiero z lektury możemy poznać różnice między nimi.
Ta książka to skarbnica wiedzy o życiu w Średniowieczu. Wraz z Autorem zaglądamy do cegielni, kuźnicy, do klasztoru, na zamek, do portu, kopalni, katedry...
Paweł Zych włożył masę pracy w powstanie tej książki. Największym walorem są pobudzające wyobraźnię ilustracje!
Książka została bowiem genialnie zilustrowana i w ten sposób przemyca cenną wiedzę. Myślę, że jest to idealna lektura dla miłośników historii w każdym wieku, lecz nie tylko!
Polecam serdecznie 💙😘

"Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu".
Jak się okazuje ludzie żyjący w tej epoce nie różnili się zbytnio od nas współczesnych w swych dążeniach. Jak pisze Paweł Zych we wstępie: "Też chcieli czuć się bezpiecznie, mieszkać w ładnych domach, dobrze jeść i modnie się ubierać (no może poza mnichami, ale to wyjątek). A przecież to wszystko kosztowało."
Podczas lektury...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
847
565

Na półkach: , ,

Myślę, że wiele starszych dzieciaków zainteresowanych tym, jak kiedyś się żyło, dałoby się pokroić za książkę Dobre czasy: Jak zarobić w średniowieczu. W niej bardzo ciekawe rzeczy są i mogę się założyć, że spora część współczesnych nastolatków nigdy nie zastanawiała się nad tym, jak totalnie inaczej kiedyś wyglądało życie. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia nawet przed smartfonami i internetem…

Paweł Zych wymyślił, że zrobi użytek ze swojej wiedzy historycznej oraz doświadczenia w rysowaniu i stworzy książkę, w której przybliży prozaiczną część życia kilkaset lat temu. Jak wtedy zarabiano? Na czym? Ile? Jak wyglądały ówczesne “firmy”, kto zatrudniał, jakimi produktami handlowano? Jak wyglądała logistyka?

Zych dzieli informacje na siedemnaście rozdziałów ułożonych tematycznie. Przy czym tekstu generalnie jest dość mało, a autor stawia na wizualne pokazanie na rysunkach, jak wyglądały osady, manufaktury, czy procesy wytwarzania produktów gotowych na sprzedaż.

💰 Nie tylko praca zarobkowa

Fajne jest to, że Zych wychodzi poza same kwestie finansowe. Udaje mu się dość ogólnie, ale rzeczowo opisać technologie i procesy produkcji wielu artykułów typowych dla średniowiecza. W razie gdyby nastąpił Armagedon i cała wiedza techniczna zniknęła, to mogłyby być wstępne poradniki, jak wypalać cegły. Albo jak obrabiać skóry, czy jak powinna wyglądać optymalna przedtechniczna osada ludzka. Lub posttechniczna, hehe.

Historyk wyjaśnia także inne podstawowe rzeczy, o których się rzadko słyszy czy rozmawia, bo są tak powszednie, albo w ogóle niepotrzebne w dzisiejszym świecie. Np. jak farbowano kiedyś tkaniny, skąd brano farbniki, albo dlaczego najlepiej drzewo na drewno ścinać w zimie. To czysto praktyczna wiedza!

Dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć sobie, że na przestrzeni dziejów ludzie nie zmienili się aż tak bardzo. Mieli podobne potrzeby, marzenia, pragnienia, choć zmieniły się okoliczności i sposoby ich osiągania. Dzisiaj wielu ludzi pracuje klikając w “kąkutery”, kiedyś właściwie każde zajęcie wymagało pewnej fizyczności. Nawet trochę tego zazdroszczę.

💰 Czy da się porównać?

A już ogóle super fajne jest to, że Zych podaje także ceny produktów. Wprawdzie trudno się do tego jakoś sensownie odnieść i wyobrazić, ale wymyśliłam sobie nieidealny sposób, żeby chociaż mniej więcej porównać wartość rzeczy do realiów do dzisiejszych. We wstępie autor wyjaśnia, że rozliczenia przedstawia w groszach “przyjmując, ze każdy zawierał półtora grama srebra”. Można to łatwo przeliczyć na nasze czasy. Jeden gram kosztuje obecnie około 4 zł, więc w zaokrągleniu jeden grosz to na dzisiejsze mniej więcej 6 zł. Baaardzo mocno upraszczając oczywiście. Kogut kosztował wtedy 1 grosz, mały dzwon 100 groszy, zamek 240 tysięcy groszy, drewniane wiadro 1 grosz, a chlebek żytni 1 grosz za 20 sztuk. Niestety jedyny wniosek z tego taki, że porównywanie cen do dzisiejszych nie ma za bardzo sensu. Natomiast można porównać je do ówczesnych zarobków, które Zych też podaje.

Spodziewałam się trochę, że Dobre czasy: Jak zarobić w średniowieczu to będzie szybkie czytanko, a jednak nie. Książka zaskakuje nie tylko pełnymi szczególików rysunkami, które warto prześledzić uważnie. Zaskakuje także ilością ciekawostek. Aż chce się strona po stronie smakować to, co przygotował nam autor.

Myślę, że wiele starszych dzieciaków zainteresowanych tym, jak kiedyś się żyło, dałoby się pokroić za książkę Dobre czasy: Jak zarobić w średniowieczu. W niej bardzo ciekawe rzeczy są i mogę się założyć, że spora część współczesnych nastolatków nigdy nie zastanawiała się nad tym, jak totalnie inaczej kiedyś wyglądało życie. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia nawet przed...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
202
202

Na półkach: , ,

Lisie czasy. Jak zarobić w średniowieczu
.
Lisioł z przyjemnością postanowił sięgnąć po pozycję „Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu” autorstwa Pawła Zycha. W końcu futrzak nie zamierza być biedny w tak ciekawych czasach, wręcz przeciwnie!
.
Na początek Lisioł zajrzał do wsi na działającej na prawie zwyczajowym i aż zadrżał. Śmierdzi tutaj biedą, a w gorszych czasach i głodem, nic więc dziwnego, że mnisi przekonują mieszkańców do rewolucji, czyli oparciu działalności na prawach pisanych. W takich wsiach nawet staw mają, kuźnie i grosiwem (oraz innymi rzeczami) śmierdzą, więc jest co zwinąć. W takich warunkach Lisioł może bytować, nawet kury mają tutaj dorodniejsze!
.
Lisioł dostał też ofertę pracy w cegielni, jednakże dość cwanie wysłał na zwiady 10-letniego łebka. Gdy chłopak zrzucił sobie na głowę stos cegieł i przypalił nieco włosy za 1/2 grosza na cały dzień roboty, futrzak uznał, że dobrze uczynił. ALE gdybyście szukali stałej, dobrej pracy w średniowieczu, to właśnie w cegielni byście taką znaleźli. O ile nie planujecie zostać kupcem np. handlującym kolorowym suknem. Jeśli jednak macie bardziej zamorskie ambicje, to zacznijcie od kupna porządnego kota. Ubezpieczenie też się może przydać, szkoda, że nie ma ubezpieczenia od podatków…
.
Oczywiście futrzak dokonał też inspekcji dworu rycerskiego, ze szczególnym uwzględnieniem piwniczki i kuchni – po tych obszarach poznacie wielkiego pana! Zwłaszcza że macie dokładną rozpiskę, kto ile zarabiał w groszach. Trzeba przyznać, że pisarze byli w cenie, aż dziw! Stać ich było nawet na czynsz w porządnym loku, inflacja mocno uderzyła, patrząc na czasy współczesne *lisie mrugnięcie okiem*.
.
Lisioł nie ominął też katedry. W końcu Jego Wielka Lisiołkowatość łaskawym okiem patrzy na swoich wyznawców, błogosławiąc swoją łapą również kopalnię, a zwłaszcza mennice, drogo licząc sobie swoje usługi!
.
Lisioł musi przyznać, że książka trafi zarówno w gust młodego czytelnika, jak i dorosłego. Ilustracje są po prostu fenomenalne. Średniowiecze jak żywe! W dodatku ilustrowana jest dosłownie każda strona. Do tego dochodzi fabuła, dla każdej lokacji inna. Łatwo przyswajalna z dużą ilością ciekawostek. Łapki lizać!

Lisie czasy. Jak zarobić w średniowieczu
.
Lisioł z przyjemnością postanowił sięgnąć po pozycję „Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu” autorstwa Pawła Zycha. W końcu futrzak nie zamierza być biedny w tak ciekawych czasach, wręcz przeciwnie!
.
Na początek Lisioł zajrzał do wsi na działającej na prawie zwyczajowym i aż zadrżał. Śmierdzi tutaj biedą, a w gorszych czasach i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
812
812

Na półkach: , ,

Na koniec weekendu dwie książki od autora #pawełzych .
Na początek "Dobre czasy". Muszę przyznać szczerze, że książki wydane przepięknie. Format a4, okładka sztywna. Do tego papier, jak to moja córka mówi, taki luksusowy.

Książka ilustrowana z bardzo dużą dawką wiedzy. Ta część bardzo spodobała się również mojej 9 letniej córce. Z zachwytem czytała co ile kosztowało w średniowieczu. A, że jest jeszcze w miarę mała to wszystko wydawało się bardzo tanie. Jak szafa potrafiła kosztować 31 groszy, a koń pociągowy 120 groszy. Wiadomo, że przelicznik był inny, ale dzieci tego nie pojmują. 🤣

Niecałe 100 stron w formacie a4, to ogromną dawka wiedzy. Do tego przepiękne ilustracje stworzone przez samego autora. Bosko. Szacunek za ogorm wiedzy, która posiada i która pewnie z przyjemnością przekazuje dalej.

W tej książkach poznajemy wartość pieniądza. Co kupić, co można sprzedać. Czym handlowano, czym zajmowały się poszczególne zawody. Proces tworzenia cegły czy o pożytkach z lasu a także o barwnikach. To trzy z moich ulubionych rozdziałów. A gwarantuje, że znajdziecie ich dużo więcej. ( aż 18)

Polecam 💪💪💪

Na koniec weekendu dwie książki od autora #pawełzych .
Na początek "Dobre czasy". Muszę przyznać szczerze, że książki wydane przepięknie. Format a4, okładka sztywna. Do tego papier, jak to moja córka mówi, taki luksusowy.

Książka ilustrowana z bardzo dużą dawką wiedzy. Ta część bardzo spodobała się również mojej 9 letniej córce. Z zachwytem czytała co ile kosztowało w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
318
7

Na półkach: ,

Spodziewałam się, że to będzie dobra książka, zwłaszcza pod kątem wizualnym, a mimo to znacznie przerosła moje oczekiwania. Jest naładowana wiedzą, a nie ma w niej suchych danych z podręcznika gdyż cała historia jest fabularyzowana i w pewnych miejscach nie brakuje naprawdę dobrego żartu. Znalazłam też wiele ciekawostek mimo że jestem już starszym czytelnikiem ;) Wielkie wrażenie wywarło na mnie to jak książka jest skonstruowana: fragmenty tekstowe poprzedzane są przez ilustrowane plansze, które przekazują bardzo mnóstwo treści i przede wszystkim cieszą oko.

Spodziewałam się, że to będzie dobra książka, zwłaszcza pod kątem wizualnym, a mimo to znacznie przerosła moje oczekiwania. Jest naładowana wiedzą, a nie ma w niej suchych danych z podręcznika gdyż cała historia jest fabularyzowana i w pewnych miejscach nie brakuje naprawdę dobrego żartu. Znalazłam też wiele ciekawostek mimo że jestem już starszym czytelnikiem ;) Wielkie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1096
471

Na półkach: ,

Interesujecie się historią? Czy może podczas czytania książek fantasy zwracacie uwagę na odniesienia do historii i realiów czasów średniowiecznych? 🤔 Wiecie w jaki sposób ludzie wtedy żyli i zarabiali?

Jeśli ciekawią Was tę zagadnienia, to przedstawiam Wam książkę "Dobre czasy: jak zarobić w średniowieczu". Autorem jest Paweł Zych, mi znany z "Bestiariusza słowiańskiego" oraz innych książek z serii Legendarz.
Tym razem to bogato ilustrowana książka, w której autor skupił się na okresie od 1250 do 1400 roku i umieścił tam mnóstwo informacji o tym z czego ludzie się utrzymywali. Zawartość dzieli się praktycznie po równo z ilustracji, jak i informacji. Rozpoczyna się od rozdziału o tym jak wyglądała dawna wieś (na prawie zwyczajowym),a jak unowocześniona (na prawie pisanym). W kolejnych rozdziałach można znaleźć wiele ciekawostek o zawodach i sposobie wyrabiania różnych potrzebnych przedmiotów i narzędzi. Można przeczytać ile czasu potrzeba oraz jak w ogóle robi się cegły, jak wyglądały pierwsze piece do wytopu żelaza, jak ważny był las dla ludzi oraz jak wyglądał klasztor cysterski.
Kolejne rozdziały poświęcono różnym tematom, od wyrobu ubrań i pieniędzy, przez podróżowanie i handlowanie, a także życie na zamku i w mieście, aż do budownictwa, czy pracy w kopalni.

Zagadnienia są przedstawione w sposób prostu i zrozumiały dla młodszych czytelników, ale jest tu tyle ciekawostek, że licealiści mogą zabłysnąć na lekcjach historii, a i dorośli mogą się wielu rzeczy dowiedzieć. Ja jestem pod dużym wrażeniem ilości informacji, które są tu zawarte. Dowiedziałam się naprawdę sporo rzeczy, o jakich wcześniej nie miałam pojęcia.

Jeśli więc należycie do osób, które lubią zgłębiać swoją wiedzę i ciekawią Was czasy średniowiecza, to zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję. Może to być też świetny prezent dla młodszych entuzjastów historii 🤩 a nawet osób, które piszą książki fantasy i kreują ich świat na naszym średniowieczu 😉

Interesujecie się historią? Czy może podczas czytania książek fantasy zwracacie uwagę na odniesienia do historii i realiów czasów średniowiecznych? 🤔 Wiecie w jaki sposób ludzie wtedy żyli i zarabiali?

Jeśli ciekawią Was tę zagadnienia, to przedstawiam Wam książkę "Dobre czasy: jak zarobić w średniowieczu". Autorem jest Paweł Zych, mi znany z "Bestiariusza...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
92
92

Na półkach:

Rewelacyjne dzieło Pawła Zycha, przybliżające realia życia codziennego w epoce historycznej zdecydowanie niedocenianej, czyli w średniowieczu. Aż się chce powiedzieć: "nie takie wieki ciemne, jak je malują!".
Książka, choć objętościowo skromna, przekazuje wiele cennych informacji natury politycznej, gospodarczej i społecznej o wiekach średnich. Treść wzbogacona jest solidnymi ilustracjami oraz mapą najważniejszych szlaków handlowych średniowiecznej Europy.
Praca ma charakter uniwersalny - nadaje się do "przerabiania" z dziećmi w domu czy w szkole, ale też starszy, nawet bardziej zaprawiony w historycznych bojach czytelnik, też znajdzie tu coś dla siebie. Przy okazji brawo dla autora za zamieszczenie bibliografii. W pracach popularnych na temat historii nie jest to wcale regułą.
Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to niemal pominięcie kwestii szkolnictwa w średniowieczu - szkół przykościelnych, klasztornych, katedralnych, czy wreszcie uniwersytetów. Skoro poświęcono sporo miejsca miastu i mieszczaństwu, to spokojnie można było się pokusić o dwie stronniczki na temat szeroko pojętej edukacji. Ale to drobny zarzut, absolutnie nie wpływający znacząco na moją ocenę tej zacnej książki.

Rewelacyjne dzieło Pawła Zycha, przybliżające realia życia codziennego w epoce historycznej zdecydowanie niedocenianej, czyli w średniowieczu. Aż się chce powiedzieć: "nie takie wieki ciemne, jak je malują!".
Książka, choć objętościowo skromna, przekazuje wiele cennych informacji natury politycznej, gospodarczej i społecznej o wiekach średnich. Treść wzbogacona jest...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
250
51

Na półkach:

Książkę kupiłam 7letniemu synowi, który jest fanem historii i ciężko już go zaskoczyć historyczną książką dla dzieci, bo większość dziecięcych pozycji mamy już poznane.
Ta książka sprawiła nam dużo radości! Są zabawne dialogi (nie, wuju, to wręcz nasze powiedzonko),mnóstwo ciekawych informacji. Książka jest przemyślana i ułożona tematycznie, od zatęchłeś wsi po coraz ciekawsze i nowsze technologie, pokazany jest rozwój. Ilustracje są po prostu cudowne, uwielbiam taką kreskę (i nie mogę wyjsć z wrażenia, że autor jest też ilustratorem!). Polecam całym serduchem nie tylko fanom historii. Absolutnie uwielbiam!Myślę, że po książkę można sięgać już od 5 roku życia, ale starszaki (4-5 klasa) też z pewnością znajdą dużo ciekawych informacji.

Książkę kupiłam 7letniemu synowi, który jest fanem historii i ciężko już go zaskoczyć historyczną książką dla dzieci, bo większość dziecięcych pozycji mamy już poznane.
Ta książka sprawiła nam dużo radości! Są zabawne dialogi (nie, wuju, to wręcz nasze powiedzonko),mnóstwo ciekawych informacji. Książka jest przemyślana i ułożona tematycznie, od zatęchłeś wsi po coraz...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
615
615

Na półkach:

Historia jest jednym z ciekawych przedmiotów, dzięki któremu można nauczyć się mnóstwo istotnych informacji o poprzednich epokach, tym bardziej warto czytać książki przedstawiające dawne czasy oraz słuchać opowieści o tym, jak wyglądało kiedyś życie. Ciekawe książki spełniają w tym wypadku istotną rolę. Jedną z nich jest publikacja „Dobre Czasy. Jak zarobić w średniowieczu” przedstawiająca ciekawostki o życiu ludzi w Średniowieczu. Autor Paweł Zych omawia w niej tamte czasy przypominając, że historia to nie tylko daty lub wojny, ale także ludzie, ich codzienne życie i praca. Właśnie o tym ostatnim aspekcie można się z tej książki dowiedzieć najwięcej. Można właściwie powiedzieć, że to książka o średniowiecznej gospodarce. Młodzi czytelnicy mają okazję poznać tryb życia mieszkańców średniowiecznych osad, przeczytać, gdzie pracowali, jak uprawiali ziemię, co produkowali i za ile to sprzedawali, jak i gdzie transportowali dobra, skąd czerpali surowce oraz jak ich używali, jakie były koszty, które ponosili w tamtych czasach. Te i inne faktów na temat średniowiecznego trybu życia czytelnicy znajdą właśnie w tej książce. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/dobre-czasy-jak-zarobic-w-sredniowieczu.html

Historia jest jednym z ciekawych przedmiotów, dzięki któremu można nauczyć się mnóstwo istotnych informacji o poprzednich epokach, tym bardziej warto czytać książki przedstawiające dawne czasy oraz słuchać opowieści o tym, jak wyglądało kiedyś życie. Ciekawe książki spełniają w tym wypadku istotną rolę. Jedną z nich jest publikacja „Dobre Czasy. Jak zarobić w średniowieczu”...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
191
191

Na półkach:

Co to za dobre czasy, do których zaprasza czytelników autor Paweł Zych?

To średniowiecze. Epoka, o której okazuje się nie wiele wiedziałam. Co więcej, wydawała mi się mało interesującą. Pan Paweł jednak zmienił moje o niej zdanie i od dziś nie pozostaje mi nic innego, jak przekonać i Was do tego, że to były ciekawe czasy. 😉

Będziemy patrzeć przez pryzmat pieniędzy, które zawsze stanowiły ważną część życia, ale w moim odczuciu autor wychodzi zdecydowanie poza te ramy i odsłania przed nami niezwykły, fascynujący świat, który bawi, intryguje i wciąga bezpowrotnie. Dowiemy się jak wyglądało życie na wsi, od kogo był zależy chłop i jak jego los na lepsze zmienili zakonnicy. Przekonamy się, że równie cenna jak żelazo była wełna i że nawet w średniowieczu ludzie lubili się stroić. Jakie znaczenie w handlu miały drogi, kto zarabiał na darach lasu, a kto szukał fortuny pod ziemią (w kopalniach). Kto miał fach w ręku ten mógł spać spokojnie. W cechach dbano o swoich i pilnowano, aby prezentowali sobą najwyższe standardy.

Autor stosuje bardzo ciekawy rodzaj narracji, tzw. stylizowane na tamte czasy dialogi. Genialny efekt, oddający idealnie klimat średniowiecza.

Ogromnym atutem są w tej książce również ilustracje. Autor zadbał w nich nie tylko o prawdę historyczną, dopracowując je najdrobniejszym szczególe, ale i elementy humorystyczne ☺️.

Całość prezentuje się wyjątkowo. Myślę, że świetnie sprawdziłaby się jako prezent. To nieszablonowa lekcja historii, którą możemy odbyć wspólnie z dziećmi. Zdecydowanie warto!

Co to za dobre czasy, do których zaprasza czytelników autor Paweł Zych?

To średniowiecze. Epoka, o której okazuje się nie wiele wiedziałam. Co więcej, wydawała mi się mało interesującą. Pan Paweł jednak zmienił moje o niej zdanie i od dziś nie pozostaje mi nic innego, jak przekonać i Was do tego, że to były ciekawe czasy. 😉

Będziemy patrzeć przez pryzmat pieniędzy, które...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    167
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    16
  • Historia
    4
  • Średniowiecze
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Historyczne
    2
  • 2024
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.


Podobne książki

Przeczytaj także